Projekt Vertikalna farma Vertical Farm Great Opportunity! 1. 4. 2023. – 30. 3. 2024.

U nazočnosti cijenjenih uzvanika Robertine Štajdohar, pročelnice Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, šport, mlade i civilno društvo SMŽ, Tatjane Puškarić, voditeljice Odjela za regionalni razvoj i strateško planiranje pri Regionalnom koordinatoru SMŽ, Jakova Balete, profesora s Metalurškog fakulteta, facilitatora u projektu, djelatnika i učenika škole, malih poljoprivrednika, vlasnika OPG-ova održana je 27. ožujka završna konferencija na kojoj je predstavljen projekt  Vertikalne farme.

Projekt je vrijedan 10 000 eura, a sufinancirala ga je Europska komisija preko konzorcija "EUTeeens4Green – Nove generacije mladih veleposlanika za pravednu inkluzivnu tranziciju". Industrijsko-obrtnička škola Sisak jedina je škola u Republici Hrvatskoj koja je dobila i provela takav projekt.

Sve prisutne uvodno je pozdravio, upoznao s provedenim projektom, dao viziju budućnosti projekta te se zahvalio svima koji su direktno i indirektno sudjelovali u svim fazama projekta Ivan Vrbik, ravnatelj Industrijsko-obrtničke škole Sisak, a prisutnima se obratila i pročelnica Robertina Štajdohar. Nakon prigodnog programa u kojem su sudjelovali učenici i nastavnici nazočni su uzvanici obišli vertikalnu farmu.

U izradu farme bilo je uključeno 20 učenika instalatera grijanja i klimatizacije i vodoinstalatera.

Vertikalna farma je zatvoreni prostor kontroliranih uvjeta temperature, izmjene zraka uz filtriranje zraka i relativne vlažnosti zraka u kojemu raste voće i povrće na vertikalnim konstrukcijama bez uporabe agrokemikalija te uz posebnu rasvjetu. Vertikalna farma  štedi vodu, štiti eko sustav, ubire veće prinose na maloj površini bez obzira na klimu. Temperatura i relativna vlažnost zraka kontrolirani su računalom izvan farme.

Zainteresiranima su ljubazno na pitanja odgovarali učenici Matija Mesnjak, Gabriel Vidović, Karlo Štimac i djelatnici uključeni u projekt Krešimir Kiš, Marko Čulibrk, Oriana Zgombić. Projekt je završio, ali u nadi da će pronaći put prema onim kojima je namijenjen, a to su mali poljoprivrednici, OPG-ovci, nezaposlene osobe i svi ostali ljudi dobre volje.

Oriana Zgombić

objavio: Mirela Petrović   datum: 28. 3. 2024.