KNJIŽNICA

Radno vrijeme: 

prijepodne od 7,30 do 14,00 sati
poslijepodne od 12,30 do 19,00 sati 

Smještaj: prizemlje školske zgrade, na ulazu u školu

 

Oprema knjižnice:

22 sjedeća mjesta
• 8 stolova
• 2 računala za učenike s pristupom internetu
• televizor
• projektor

Stručna suradnica-knjižničarka

Ana Baiutti (r. Zorko) 

Kao diplomirana knjižničarka, stručna suradnica u Školskoj knjižnici Industrijsko-obrtničke škole Sisak radim od listopada 2022. godine. Prije toga, od 2004., bila sam zaposlena kao voditeljica Knjižnice i fototeke u Gradskom muzeju Sisak.

Diplomirala sam 2004. godine na Visokoj učiteljskoj školi u Petrinji (danas Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu – Odsjek u Petrinji), a 2007. završila Izvanredni studij informacijskih znanosti, smjer bibliotekarstvo na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Zvanje više knjižničarke stekla sam 2017. godine.

U Školskoj knjižnici obavljam sve potrebne stručne poslove te kao stručna suradnica pomažem u nastavi. Osim toga, u suradnji s nastavnicima organiziram izvanškolske aktivnosti za učenike: radionice, predavanja, izlete, sportske aktivnosti, posjete kulturnim, javnim/državnim ustanovama, izložbama i sl.

Voditeljica sam izvannastavne aktivnosti Sekcija In sport zajedno s profesorom Tjelesne i zdravstvene kulture Stjepanom Kovačićem. Sekcija In sport je izvannastavna aktivnost koja od 2023. godine djeluje u našoj školi. Namijenjena je svim učenicima koji žele istraživati nove sportove i proširiti svoje sportsko znanje, te im pruža priliku da se okušaju u tim sportovima. Također, nastoji potaknuti učenike da se aktivno bave sportom, te da pronalaze svoje interese u određenim disciplinama.

Zajedno s profesoricom iz Hrvatskog jezika Mirelom Petrović sudjelujem u Zadruzi ZIOŠI kroz sekciju KISS (Kulturno-informativna sekcija Sisak) kojom uz kulturne aktivnosti, organiziramo i kreativne radionice za školu.

Povijest školske knjižnice

Obrazovanje metalaca, metalurga i električara u Sisku ima relativno dugu tradiciju, a karakteriziraju ga tri vremenska razdoblja: razdoblje prije drugog svjetskog rata do 1946. godine, razdoblje nakon drugog svjetskog rata i period nakon Domovinskog rata – poslije 1991. godine. Od Šegrtske škole do Industrijsko-obrtničke škole protekla su desetljeća. Mijenjali su se sustavi obrazovanja, lokacije škole, izgled knjižnice i knjižničnog fonda.

Godine 1971. ukida se Škola učenika u privredi (ŠUP) i Škola s praktičnom obukom (ŠPO). Njihovom transformacijom nastaje završna faza škola za zanimanja. Osnivaju se centri po strukama, tako je i nastao Centar za metalce čiji je osnivač bio MK Željezera Sisak. Središte ovog novootvorenog Centra bilo je smješteno na Viktorovcu zajedno sa školskom knjižnicom.

Izgradnja Centra u Sisku – Capragu započela je 1967. godine i trajala je do 1969. godine financirana sredstvima samodoprinosa građana. Nova, moderna zgrada škole imala je i lijepo uređenu školsku knjižnicu s čitaonicom smještenu na ulazu u školsku zgradu.

Budući da je odlukom Skupštine općine Sisak  28.svibnja 1992. g. ukinut bivši CUO (Centar usmjerenog obrazovanja) „Norbert Veber“, osnovane su spomenute dvije nove škole, a pravni sljednik je Industrijsko-obrtnička škola.

Knjižnicu koriste učenici, nastavnici i ostali zaposlenici Industrijsko-obrtničke škole Sisak i Tehničke škole Sisak.

Zgrada škole bila je jedna od najljepših i najsuvremenije opremljenih u Sisku sedamdesetih godina. Kroz četiri desetljeća postojanja knjižnica je prošla kroz nekoliko renovacija i poboljšanja s najnovijim uređenjem nakon Domovinskog rata.

Nakon revizije 1992./1993. knjižnica je spojila fondove iz Viktorovca i Capraga, te je nabavljena nova knjižnična građa.

Danas je knjižnica opremljena suvremenim namještajem i tehnikom. Postala je kulturno-informacijsko središte škole i omiljeno mjesto učenika gdje rado provode svoje slobodno vrijeme.

Skip to content