Međunarodni mjesec školskih knjižnica - Kakvo je to mjesto u školi školska knjižnica ?

Listopad je mjesec važan za knjižničare i knjižničarsku struku! Zašto?

Školski knjižničari diljem svijeta slave listopad kao Međunarodni mjesec školskih  knjižnica.

Sve je započelo 1999.g. kada je bivša predsjednica Međunarodne udruge školskih knjižničara (International Association of School Librarianship) Blanche Wool  inicirala ovo obilježavanje . Zbog potrebe za fleksibilnošću, 2008. g. proslava je prerasla u Međunarodni mjesec školskih knjižnica. Tijekom listopada odabere se  dan, tjedan ili cijeli mjesec kako bi se proslavila važnost školskih knjižnica i svega što one predstavljaju. Osam godina naša se školska knjižnica aktivno uključivala u ovu manifestaciju kroz nacionalni program poticanja čitanja iz užitka naglas – Tulum s(l)ova kroz Noćni čitateljski susret s kojim  projekt i počinje u svakom novom ciklusu (10. ciklus započinje 2020.) Ove školske godine aktivnije su se u obilježavanja Međunarodnog mjeseca  školskih knjižnica uključili učenici prvih razreda. Postavili smo učenicima pitanje: Kakvo je to mjesto u školi školska knjižnica ?

Odgovore smo potražili i dobili kroz radionicu upoznavanja sa školskom knjižnicom, Pravilnikom o radu i funkcijama  i zadacima iste, te retrospektivnim prikazom raznolikih aktivnosti što ih je naša školska knjižnica realizirala od 1992. godine do danas. Saznali smo da je za njih školska knjižnica važno, korisno, odlično-super mjesto u školi. Obradovala nas je činjenica da su novije generacije učenika znatno "napredovale" u percepciji školske knjižnice za novo tisućljeće. Doživljavaju školsku knjižnicu kao mjesto gdje se uči i čita, ali i informira, zabavlja, druži, raste i saznaje, mjesto koje inspirira i budi skrivene  kreativne  potencijale kod učenika. A razvojem individualne stvaralačke sposobnosti učenika, osposobljavanjem za samostalno učenje utemeljeno na istraživačkom pristupu ostvaruju se zadaće suvremene školske knjižnice kao mjesta poticanja informacijske pismenosti.

Nakon održanih radionica izradili smo zanimljiv poster vezan uz razmišljanja učenika o školskoj knjižnici.

Tema za 2020. godinu  Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica je Put do zdravlja i dobrobiti, a temelji se na trećem UN-ovom cilju održivog razvoja Zdravlje i dobrobit. Kao prilog uz temu postavili smo na ulasku u knjižnicu retrospektivno naše  postere vezane uz čitanje i hodanje Velebitom, Dinarom, Hrastovičkom gorom, Medvednicom, naglašavajući koliko je kretanje i boravak u prirodi važan za naše zdravlje, ali i koliko je čitanje važno za naše mentalno zdravlje.

Jadranka Gabriša-Perković

me_2.jpg (439.74 KB)
citaj_i_hodaj_post.sl..jpg (378.97 KB)

objavio: Mirela Petrović   datum: 20. 10. 2020.